gudrasgalvas.lv saturs vairs netiek atjaunots, bet joprojām iespējams apskatīt 10. un 11. saeimas deputātu blogus, sarunas un aktivitāti

Aktivitāte0%

Pastāsti citiem

Jānis Ozoliņš
šobrīd neesmu portālā

Komisijas, kurās darbojos:

  • Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija
  • Publisko izdevumu un revīzijas komisija
Mana intervija
Mans blogs
Par pensijām un pensiju drošību.
Par pensijām un pensiju drošību.
14.09.2011 17:44
Viens no Zatlera Reformu partijas uzdevumiem ir izveidot priekšnoteikumus tādas valsts un sabiedrības pastāvēšanai, kur ikviens no tās iedzīvotājiem vēlētos sagaidīt vecumdienas un saņemt pensiju. Bet, lai tā būtu nevis vīzija, bet realitāte ne tikai pusgada vai gada garumā, bet ilgtermiņā – nav jāpieņem populistiski, sasteigti īstermiņa lēmumi, bet jāveic pārdomātas reformas, kas atjaunotu visas sociālās atbalsta sistēmas drošību un ilgtspēju. It īpaši, tas attiecas uz pensiju sistēmu.

Bez izmaiņām esošajā sistēmā līdz 2036. gadam sociālajā budžetā būs negatīva bilance – zaudējumi var sasniegt 4 miljardus latu. Tāpēc pensiju sistēmas ilgtspējas atjaunošana ir neatliekama un par prioritāti ir jāizvirza pensiju drošība. Ieguvēji būs visi: pensijas netiks apdraudētas, ko iespējams prognozēt pie esošā demogrāfisko rādītāju krituma. To nedrīkst pieļaut – pensionāriem šobrīd ir jāsaņem pensija. Savukārt strādājošajiem – nākotnē ir jāsaņem valsts pensija. Aktīvi rīkojoties tagad, ir cerības novērst sociālās sistēmas de facto virzību uz pamatos privāti finansētu pensiju un veselības aprūpes sistēmu. Šo nelabvēlīgo tendenci kā „nekā nedarīšanas” rezultātu iezīmē arī OEDC savā 2011. gada jūnijā publiskotajā ziņojumā.

Lai atjaunotu pensiju sistēmas drošību, Zatlera Reformu partija paredz tuvāko gadu laikā palielināt pensiju otrā līmeņa iemaksas no 2% līdz 8-9% no nomaksātā sociālā nodokļa. Turklāt, domājot par šobrīd strādājošo iedzīvotāju nākotnes pensijām - jāizstrādā un jāpiedāvā stimulējošu 3. pensiju līmeņa paketi, paredzot darba devēja līdziemaksu nosacījumus. Bez tam tiks strādāts arī pie „4. pensiju līmeņa”, paredzot papildu piemaksas un atbalstu par katru izaudzināto bērnu.

Protams, runājot par pensiju sistēmas ilgtspējas atjaunošanu, nedrīkst aizmirst, ka tas ir komplekss pasākums, kas cieši saistīts ar ZRP paredzēto ekonomikas programmu. Pavisam vienkāršs piemērs, ZRP plānotā darbaspēka nodokļa samazināšana radītu daudz lielāku motivāciju maksāt nodokļus vispār – tā ievērojami mazinātos ēnu ekonomikas īpatsvars un palielinātos veiktās iemaksas sociālajā budžetā. Un tikai pēc pensiju sistēmas līdzsvarošanas pasākumiem būs iespējams veikt pensiju indeksāciju un tās palielināt.

Tāpēc aicinu vēlētājus domāt līdzi un kritiski vērtēt dažu partiju politiķi solījumus darīt to, kas patiesībā nav izdarāms – tūlītēju pensiju palielināšanu. Ir svarīgi saprast, ka tas ir vienkāršs populisms, jo sociālais budžets faktiski šobrīd ir bankrotējis – tas ir „izsaimniekots”. Nav noslēpums, ka tajā esošie līdzekļi izsīks jau šī gada decembrī – un, ja kāda partija sola, ka spēs nodrošināt 2012. gadā pensiju pieaugumu par 10%, tad tā vienkārši melo saviem vēlētājiem. Šādu pieaugumu neizdosies nedz saglabāt turpmākajos gados, nedz nodrošināt bez zaudējumiem. Bet par populistiskiem īstermiņa lēmumiem šobrīd - nāksies maksāt ne tikai pensionāriem, bet visiem Latvijas iedzīvotājiem pavisam tuvā nākotnē.
Pastāsti par šo blogu: