gudrasgalvas.lv saturs vairs netiek atjaunots, bet joprojām iespējams apskatīt 10. un 11. saeimas deputātu blogus, sarunas un aktivitāti

Aktivitāte0%

Pastāsti citiem

Edgars Rinkēvičs
šobrīd neesmu portālā

Mans CV:

Mans blogs
Par valsti AD 2014
Par valsti AD 2014
16.08.2014 17:00
Kopš Otrā pasaules kara beigām Eiropa vēl nekad nav nonākusi tādā krīzē kā pašlaik. Krievijas īstenotā Krimas aneksija, centieni destabilizēt Ukrainas austrumu reģionus, atbalstot separātistus un teroristus, skarbāk kā jebkad atgādina par mūsu pašu drošību. Maldīgi domāt, ka krīze Ukrainā ir kas tāls un mūs neskar, jau pašlaik daudzi „krievu pasaules” atdzimšanas ideologi runā par Krievijas impērijas vai PSRS atjaunošanu, dažreiz to saucot par Eirāzijas savienību. Šajā formātā viņi redz arī Baltijas valstis, tostarp Latviju. Mūsu valsts jau 10 gadus bauda dalības Eiropas Savienībā un NATO priekšrocības, Latviju sargā NATO 5.pants, kurš paredz militārās palīdzības sniegšanu militārā uzbrukuma gadījumā. Šķiet, ka Latvija varētu mierīgi raudzīties, gudri klusēt un tirgoties ar Krieviju it kā nekas nebūt bijis.
Tā būtu liela kļūda, Eiropas drošība un nākotne, arī Latvijas pašlaik ir atkarīga no tā, cik efektīvi un aktīvi Eiropas Savienība un starptautiskā sabiedrība kopumā spēs reaģēt uz Krievijas rīcību Ukrainā, to apturot un nodrošinot Ukrainas teritoriālo vienotību. Latvijas drošība pašlaik izšķiras Ukrainā, tāpēc mums ir svarīgi būt aktīvas Eiropas Savienības rīcības piekritējiem. Mums ir svarīgi, lai starptautiskā sabiedrība stingri iestātos par starptautisko tiesību ievērošanu, tādēļ mums ir svarīga kopīga enerģiska rīcība ar parējām Baltijas un Ziemeļvalstīm, Poliju. Tikai vienota Eiropas Savienības nostāja, solidāra rīcība kopējās ārpolitikas un drošības politikas veidošanā ir pamats mūsu reģiona ilgtermiņa drošībai un attīstībai.
Mums ir jāpanāk būtiska un ilglaicīga NATO sabiedroto spēku klātbūtne uz zemes, jūrā un gaisā Baltijas reģionā. Tikai ievērojama NATO klātbūtne būs nopietns bieds un atturēšanas mehānisms jebkurām impēriskām ambīcijām. Vienlaikus Latvijai pēc iespējas ātrāk jāpalielina savu aizsardzības izdevumi līdz 2% no Iekšzemes kopprodukta, galveno vērību pievēršot Zemessardzes nostiprināšanai, pretgaisa aizsardzības spēju un kiberaizsardzības attīstībai. Gan NATO, gan Latvijai jāņem vērā Ukrainas krīzes mācība un jāiekļauj savos aizsardzības plānošanas dokumentos.
Ne mazāk svarīga ir arī iekšējās drošības- policijas, robežsardzes, valsts drošības iestāžu stiprināšana, kā arī iedzīvotāju sociālā drošība.
Mēs darīsim visu, lai valsts uzņēmējiem palīdzētu pārorientēties uz jauniem eksporta tirgiem - valstij ir jānodrošina, ka uzņēmumi saņem atbalstu, lai turpinātu savu darbību un saglabātu darba vietas, un, ņemot vērā pēdējo nedēļu rūgto pieredzi, diversificētu savu darbību. Jau šogad darbu sāka mūsu vēstniecības Indijā un Apvienotajos Arābu Emirātos, tāpat turpināsim attīstīt vēstniecību tīklu perspektīvajos reģionos, piemēram, Dienvidkorejā, lai atbalstītu Latvijas uzņēmējus jaunu tirgu apzināšanā.
Pastāsti par šo blogu: